Maszyny rolnicze do koszenia

maszyny rolnicze

Duże obszary rolne (łąki i pastwiska) nie mogą obejść się bez regularnego koszenia. Ciężką pracę na łąkach zapewniają kosiarki (kosiarki), które tną źdźbła trawy nożami tnącymi i pozostawiają je leżące w rzędach na łące. Kosiarki są dyskowe lub bębnowe, mogą być przewożone lub doczepiane. Jeśli trawa nie jest przeznaczona do zbioru, można ją rozdrobnić mulczerem i rozrzucić po łące za pomocą systemu noży i młotów. Zdalnie sterowane kosiarki rolnicze nadają się do koszenia trudno dostępnych miejsc na pochyłym terenie.

Aby skoszona trawa lepiej wysychała, obraca się ją za pomocą narzędzia zwanego tokarką. Montuje się z przodu lub z tyłu maszyny rolniczej i różni się liczbą obracających się ramion i wirników. Gdy trawa jest wystarczająco sucha, zgrabiarka zbiera ją w równe rzędy w celu późniejszego belowania.

Kolejna maszyna rolnicza, zwana owijarką do bel, pomaga w owijaniu gotowych bel słomy. Jego zadaniem jest owijanie paczek folią nieprzepuszczalną. Owijarka albo sama ładuje bele, albo jest wspomagana przez traktor i ładowarkę.

Maszyny rolnicze do ziemniaków

Maszyny rolnicze, tzw. sadzarki, przeznaczone do sadzenia i zbioru ziemniaków są używane nie tylko w czeskich regionach. Sadzarka tworzy bruzdę w glebie przednim pługiem i sadzi w niej ziemniaka, który jest uwalniany ze zbiornika. Tylne redlice dbają o przykrycie bruzdy ziemią i utworzenie rzędu. Niektóre sadzarki do ziemniaków posiadają technologie kiszenia bulw i stosowania nawozów. Podczas zbioru ziemniaków wykorzystuje się maszynę zwaną broną, która zagarnia ziemię na taśmę przesiewającą, gdzie ziemniaki są oddzielane od łodyg. Kombajn przenosi zaorane ziemniaki za pomocą przenośnika na samochód transportowy.

Maszyny rolnicze do buraków

Zbiór buraka cukrowego odbywa się na dwa sposoby. Buraki są albo ręcznie zaorane w rzędy przez człowieka, skąd są zbierane przez zbieracz buraków, a następnie przenoszone do ciężarówki poruszającej się równolegle, albo są zbierane w całości za pomocą kombajnu do buraków. Ta masywna maszyna rolnicza służy jako zautomatyzowany pług. Oddziela buraki od łodyg, dokładnie je sortuje i dzięki pomysłowemu systemowi pasów transportuje je do zbiornika magazynowego, skąd za pomocą przenośnika może je przenieść na ciężarówkę transportową.

Maszyny rolnicze do sadów i winnic

Producent maszyn rolniczych dostarczający maszyny rolnicze dla regionów winiarskich to specjalnie przystosowane maszyny, które działają w podobny sposób jak poprzednie modele. Ich kształt i wielkość są dostosowane do warunków pracy w sadach i winnicach. Traktory, kosiarki, pługi, mulczery, rozsiewacze nawozów, opryskiwacze, przycinarki do winorośli i kombajny są używane do zbioru i pielęgnacji winogron. Niektóre maszyny są wielofunkcyjne, więc wykonują kilka funkcji jednocześnie.

Maszyny rolnicze do obsługi

Technologia manipulacji pomaga rolnikom przy ciężkich pracach w gospodarstwach rolnych, na polach i łąkach. Do typowych maszyn rolniczych zaprojektowanych do obsługi ciężkich i nieporęcznych ładunków należą traktory, ładowacze czołowe, ładowarki ciągnione, ładowarki teleskopowe, ciężarówki transportowe, transportery bel i wózki widłowe. Zobacz także jak wygląda wóz asenizacyjny w naszej ofercie.

Rekomendowane artykuły