Jak duży szambo kupić do domu jednorodzinnego i domku letniskowego?

szamba betonowe produkcja 10m3 (2)

Szambo to jeden z popularnych sposobów radzenia sobie z odprowadzaniem ścieków w domach jednorodzinnych i domkach letniskowych. Wybierając go, musimy poprawnie odpowiedzieć na pytanie, jak duży szambo kupić, aby nie było zbędnego niedowymiarowania, które wpłynie na funkcjonalność szamba, a także może sprawić, że eksploatacja szamba będzie droższa.

Różnica między szambo, szambo z filtrem i szambo

Słowo szambo jest czasami używane jako synonim szamba, innym razem jest używane w znaczeniu wodociągu, za którym umieszcza się filtr i oczyszcza wodę na posesji. Tę różnicę warto wyjaśnić już na samym początku, aby nie było nieporozumień przy analizie wielkości szamba do kupienia.

Co to jest klasyczny szambo?

W tym artykule klasyczny szambo to trójkomorowy plastikowy lub betonowy pojemnik, który tylko częściowo oczyszcza ścieki i raz na jakiś czas trzeba opróżnić jego zawartość.

Obliczenie wielkości klasycznego szamba opiera się na liczbie osób, średniej objętości ścieków i częstotliwości bilansowania, co pokażemy poniżej w artykule.

Co to jest szambo z filtrem?

Natomiast szambo z dodatkowym filtrem, czy to biologicznym, czy piaskowym (gruntowym), to element wodny oczyszczający ścieki na posesji, praktycznie dokładnie tak samo, jak przydomowa oczyszczalnia ścieków .

Szambo z filtrem to unowocześniona wersja klasycznego szamba

Aby kupić takie szambo, potrzebujesz projektu i pozwolenia. Jego rozmiaru nie trzeba obliczać, opiera się on na danych podanych przez producenta. Oni, podobnie jak w przypadku pralni chemicznych, wymiarują szamba według liczby tzw. osób równoważnych.

Co to jest szambo

Szambo to najprostsze rozwiązanie do przechowywania ścieków. Jest to przestrzeń, znowu typowo betonowa lub plastikowa, w której ścieki przepływają i nie są oczyszczane. Historycznie rzecz biorąc, zawartość szamba była odprowadzana do ogrodu , co, jak znajdziesz poniżej, nie jest dozwolone przez prawo.

Wielkość szamba oblicza się w taki sam sposób, jak w przypadku klasycznego szamba, gdzie chodzi o prawidłowe przewymiarowanie objętości zbiornika.

Jak obliczyć rozmiar klasycznego szamba

Idealnie szambo powinno być wystarczająco duże, aby nie trzeba było go usuwać co miesiąc. Aby dobrać odpowiednią wielkość szamba, musimy znać liczbę mieszkańców oraz średnią dzienną produkcję ścieków. Zwykle do domku letniskowego lub domu jednorodzinnego wybiera się szambo o wielkości od 8 do 10 m3.

W Internecie najczęściej można znaleźć próbkę opartą na nieaktualnej już normie technicznej ČSN 75 6081 . Oczywiście nie dyskredytuje to zalecanej metody obliczania wielkości szamba lub studzienki.

Jak obliczyć objętość szamba i studzienki zgodnie z normami

Norma ČSN określała następującą metodę obliczania:

V = n * q * t (m³)

– wymagana objętość użyteczna

– liczba podłączonych mieszkańców

– jednostkowe średnie zużycie wody w m³/osobę

– przedział czasu opróżniania szamba w dniach

Aby móc prawidłowo umieścić próbkę, musimy znać kilka faktów dotyczących zużycia wody. Jedna osoba w gospodarstwie domowym wytwarza dziennie od 90 do 120 litrów ścieków . W naszym przykładzie obliczania wielkości szamba będziemy liczyć na średnią wartość 100 litrów na osobę. Jeśli ta średnia nie odpowiada Twojemu zużyciu, możesz ją oczywiście skorygować w swoich obliczeniach.

Rekomendowane artykuły