Jak zapobiegać uszkodzeniom systemu septycznego

szamba betonowe 8

Podczas gdy większość domów w Polsce jest podłączona do miejskich systemów kanalizacyjnych, nadal istnieje znaczna liczba domów, które mają systemy na miejscu, takie jak systemy szamba. W Polsce, gdzie domy są bardzo rozrzucone ze względu na dużą powierzchnię ziemi, popularnym rozwiązaniem są szamba betonowe. Wszystko, co spuszczasz z domu – prysznice, toalety, zlewozmywak – wszystkie odprowadzane są do szamba, więc właściwa ich konserwacja i ochrona przed uszkodzeniem jest niezbędna. Oto 4 wskazówki, które zapobiegną uszkodzeniu szamba!

Nie spłukuj wszystkiego!

Chociaż jest to prawdą, jeśli jesteś również podłączony do miejskiej sieci kanalizacyjnej, zwracanie uwagi na to, co spuszczasz lub spłukujesz, jest szczególnie ważne w przypadku systemu septycznego. Widzisz, system septyczny wykorzystuje bakterie i drobnoustroje w szambach, które rozpuszczają odpady, więc wylewanie wszelkiego rodzaju chemikaliów (takich jak środek do czyszczenia odpływów, środek do czyszczenia podłóg, mydła antybakteryjne itp.), które zabijają te mikroby, jest wyrokiem śmierci dla twojego systemu septycznego .

Uważaj na drzewa!

Co zaskakujące, większość właścicieli domów nawet nie wie, gdzie ich system septyczny znajduje się pod ziemią. Podczas gdy budowniczy najprawdopodobniej wiedział, gdzie znajduje się system septyczny i unikał roślinności nad nim, możesz przypadkowo posadzić drzewo na swoim systemie septycznym, co doprowadzi do katastrofy! Korzenie drzew uszkodzą szambo i złoże ługowe, a to uszkodzenie może nawet spowodować całkowitą wymianę szamba! Chociaż trawa jest w porządku, pod żadnym pozorem nie należy sadzić żadnych roślin na szambie!

Używaj mniej wody i sprawdzaj szczelność!

Potrzeba czasu, aby ścieki zostały przetworzone w szambie, zanim zostaną przeniesione do pola drenażowego. Przy normalnym zużyciu szambo będzie w stanie poradzić sobie ze ściekami, które otrzymuje, jednak jeśli masz nieszczelną rurę, cieknący kran lub po prostu zużywasz zbyt dużo wody na raz, szambo może się przelać i ścieki, które nie zostały jeszcze oczyszczone, mogą przedostać się do odpływu!

Zadbaj o utrzymanie swojego systemu!

Szamba betonowe będzie trwał długo, zwłaszcza jeśli jest nowy, ale brak okresowej konserwacji może spowodować przedwczesną awarię całego systemu septycznego! Zasadniczo szambo należy opróżniać co 3 do 5 lat, chociaż zmienia się to w zależności od tego, jak często go używasz.

Rekomendowane artykuły