Jaka jest różnica między łuparkami do prętów zbrojeniowych i ciesielskich? Do czego służą szczypce elektryczne i kiedy potrzebne są dźwignie? Rzuciliśmy na nie trochę światła, abyś mógł mieć jasność co do tego raz na zawsze. Wybierz rodzaj łuparek, które naprawdę ułatwią Ci pracę.
Szczypce do zaciskania służą do cięcia i rozłupywania drutów , kabli elektrycznych, metalowych prętów, węży, kołków, nitów, blach i tworzyw sztucznych oraz do usuwania gwoździ z drewna. (Wcześniej skracano nimi również gwoździe, gdy nie można było ich znaleźć w odpowiedniej długości na rynku).
Tną dzięki ostrym krawędziom, które zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości stali hartowanej. Muszą pasować dokładnie na całej długości , co łatwo sprawdzić patrząc pod światło.
Rozróżniamy dwa podstawowe typy łuparek w zależności od umiejscowienia ostrzy :
- czołowe – posiadają ostrza prostopadłe do rękojeści, dzięki czemu nadają się do cięcia krótkich elementów „od przodu”,
- boczne – ostrza równoległe do uchwytów umożliwiają dostęp do ciętego materiału z boku, co jest przydatne np. w przypadku długich drutów lub kabli.
Czołowy
Przednie szczypce tnące mają ostrza skierowane „do przodu”, dzięki czemu można nimi podnieść główkę gwoździa, a następnie zacisnąć ją lub wyciągnąć z drewna. Prawdopodobnie dlatego nazywa się je również stolarką. Nie możemy mylić tych narzędzi i używać zamiennie gwoździarki. Idealnie nadają się również do wyrywania paznokci dzięki bardzo zaokrąglonej główce. Mocno opiera się na powierzchni drewna podczas pracy, pomagając w ten sposób zwiększyć efekt dźwigni. Produkowane są zazwyczaj w długościach od 160 do 300 mm.
Tasaki ciesielskie, które mają jeden na zewnątrz głowy, są nazywane tasakami młotkowymi . Wspomniana powierzchnia służy jako młotek. Przydaje się, gdy wyciągniesz zły gwóźdź i musisz wbić nowy z powrotem.
Innym wariantem splitterów przednich są tzw. szczypce wzmacniające (zwane też mocowaniem, rabicą lub rabicką ). Zwykle mają taką samą długość jak szczypce stolarskie, ale mają mniejszą i węższą główkę z krawędzią tnącą. Mogą również dostać się do ciasnych przestrzeni.
Stosowany jest przede wszystkim do pracy z siatką siatkową i drutem wiążącym, służącym do mocowania zbrojenia i prętów zbrojeniowych w konstrukcjach żelbetowych. Umożliwiają uchwycenie końcówek drutu, skręcenie i odcięcie nadmiaru praktycznie w jednym kroku.
Małe splittery przednie o długości od 115 do 130 mm wyróżniają się podczas prac w elektronice i mechanice precyzyjnej . Mają małe ostrza do cięcia najdelikatniejszych drutów i kabli w ciasnych miejscach. Ostrza można również ustawić pod kątem, aby uzyskać lepszy dostęp tam, gdzie nie można dotrzeć do miejsca ani z przodu, ani z boku.
Wskazówka: W przypadku nieprawidłowego użytkowania przednie rozdzielacze mogą się poluzować. Dlatego należy uważać, aby zawsze ciąć środek ostrzy , a nie ich krawędź. Trzeba uważać gdy wyrywa się gwoździe.
Boczny
Szczypce boczne (lub boczne) mają ostrza umieszczone w jednej linii z uchwytami . Stosowane są głównie do cięcia drutów lub kabli elektrycznych, tworzyw sztucznych i blach. W skrócie, gdzie można podejść do ciętego materiału z boku bez krępowania ręki trzymającej rękojeść. Produkowane są w długościach od 100 do 200 mm i można je spotkać praktycznie w każdym gospodarstwie domowym.
Jak widać na poniższym obrazku, boczne splittery mają ostre ścięte ostrze tylko z jednej strony, natomiast tzw. . Dzięki tej konstrukcji ostrze wymaga mniejszego wysiłku, aby przebić drut.
Silny
Wszystkie szczypce działają na zasadzie dźwigni . Bez tego szczypce nie byłyby szczypcami. Dźwignia pozwala nam zamienić niewielką siłę własnych mięśni, które wywieramy na rękojeść, na znacznie większą siłę, która przejawia się w szczękach lub krawędziach szczypiec. Nazywa się to przełożeniem przekładni.
Celem producentów (i pragnieniem użytkowników) jest maksymalizacja siły wynikowej przy jednoczesnym minimalizowaniu wysiłku, jaki musimy włożyć. Innymi słowy, aby maksymalnie zwiększyć przełożenie, ułatwiając w ten sposób cięcie .
Dlatego producenci wymyślają różne ulepszenia. Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższe uchwyty i jednocześnie mniejsza odległość między szczękami a przegubem, tym większą siłę mogą osiągnąć szczypce.
Ale uchwyty nie mogą być dowolnie długie ani zbyt daleko od siebie. Nie naciskalibyśmy ich jedną ręką . Ale z drugiej strony, im krótsze uchwyty, tym mniejsza siła cięcia…
Bardziej wyrafinowany projekt rękojeści, odpowiedni kąt ostrzy lub prawidłowa pozycja punktu obrotu i ogólna stabilność przegubu muszą rozwiązać ten problem. To ostatnie jest absolutnie niezbędne dla wielkości przełożenia. Wszystkie narzędzia znajdziesz w naszym sklepie.
Szczypce rozłupujące, które dla tego samego rozmiaru mają znacznie wyższe przełożenie niż zwykłe szczypce rozłupujące, nazywane są szczypcami elektrycznymi . Dotyczy to zarówno szczypiec bocznych, jak i przednich. Za pomocą szczypiec elektrycznych można szczypać twardsze druty i to przy mniejszym wysiłku.
Przykładem są szczypce rozłupujące TwinForce firmy Knipex . Mogą zwiększyć siłę ręki do 39 razy . Dlatego nadaje się do cięcia szczególnie twardych materiałów. Są w stanie zacisnąć nawet druty o takich średnicach, których zwykłe łuparki nie są w stanie zacisnąć w ogóle lub tylko z dużym wysiłkiem.