Jak trzymać się diety: 7 wskazówek, które ułatwiają odchudzanie.

farhad-ibrahimzade-o_edXDLjlZ8-unsplash

Chociaż dosłowne znaczenie słowa „dieta” to „sposób odżywiania się lub styl życia”, obecnie jest ono generalnie kojarzone z czymś ekstremalnym, co obejmuje zarówno punkt początkowy, jak i końcowy. Powrót do myślenia o diecie jako „sposobie odżywiania” jest nie tylko dokładniejszy, ale także bardziej pomocny i zrównoważony.

Poniższe wskazówki mają na celu pomóc Ci pozostać pozytywnym (nie idealnym) i robić postępy (a nie cofać się) w swoim „sposobie odżywiania”.

  1. Zwiększ swoje pragnienie zdrowej żywności. Zbyt wielu ludzi wierzy, że możesz albo cieszyć się smacznym jedzeniem, które jest dla ciebie złe, albo zrezygnować z jedzenia nieatrakcyjnego jedzenia, które jest dla ciebie dobre. W rzeczywistości zdrowe jedzenie może być zarówno smaczne, jak i niezwykle satysfakcjonujące. Zacznij od jedzenia, które lubisz i wiesz, że jest zdrowe, a następnie zacznij szukać podobnych zdrowych produktów do spróbowania. Unikaj zmuszania się do jedzenia jedzenia, którego bardzo nie lubisz, tylko dlatego, że jest dla ciebie dobre. Jednocześnie zmniejsz ekspozycję na przesłodzoną, przesoloną i przetworzoną żywność, która uczy Twoje kubki smakowe, że zdrowe jedzenie jest nudne.
  2. Spraw, aby trudniej było dokonywać niezdrowych wyborów i łatwiej dokonywać zdrowych. Przekąski są często atrakcyjne, nie tyle ze względu na ich smak, ale dlatego, że są dostępne i łatwe. I chociaż znacznie łatwiej jest zjeść cukierek niż obrać pomarańczę, kwestia jest dyskusyjna, jeśli cukierek nie jest łatwo dostępny. Trzymaj go poza domem lub umieść w niewygodnym miejscu w kuchni, spiżarni lub innej odległej części domu. Zwiększ swoje szanse na zdrowe odżywianie, ułatwiając zdrowe wybory i utrudniając niezdrowe.
  3. Wybierz ograniczoną liczbę ulubionych smakołyków i delektuj się nimi tylko od czasu do czasu. Podczas gdy „wszystko z umiarem” jest popularną mantrą, pojęcie umiaru zatraca się, gdy każdego dnia stajemy przed niezliczonymi okazjami, by sobie pofolgować. Oddawanie się umiarowi prowadzi zbyt wielu ludzi do zbyt częstego spożywania zbyt wielu niezdrowych pokarmów, ale rzadko tylko jednego. Zamiast tego lepszym podejściem jest wybranie dwóch lub trzech smakołyków, które naprawdę kochasz i delektowanie się nimi od czasu do czasu bez poczucia winy.
  4. Ćwiczenia nie są karą za grzechy jedzenia. Ćwiczenia i zdrowe odżywianie nie są wyborami moralnymi — są po prostu zdrowe. Twoje nawyki żywieniowe i zachowania związane z ćwiczeniami mają wskazywać ci ten sam kierunek, a nie działać przeciwko sobie. Siła zarówno aktywności fizycznej, jak i dobrego odżywiania razem jest większa niż każda z nich osobno (dieta na płaski brzuch).
  5. Zerwij ze starymi nawykami i zastąp je nowymi. Nie, nie potrzebujesz więcej siły woli – potrzebujesz lepszych nawyków, które można postrzegać jako behawioralne skróty dla twojego mózgu. Te skróty rozwijają się wokół każdego zachowania, które często powtarzasz. Jeśli zawsze masz miskę lodów podczas oglądania telewizji w nocy, po prostu siadanie i oglądanie programu w nocy może wywołać pragnienie. Zerwij z nawykiem, zastępując go zdrowszym zachowaniem. Na przykład możesz umyć zęby, zanim usiądziesz lub zjesz miętówkę. Wszystko, co zakłóca i opóźnia automatyczną reakcję (zjedzenie lodów) na bodziec (siedzenie na kanapie), może wywołać twoją zdolność do świadomego kontrolowania swojego zachowania, zamiast pozwolić, by było automatyczne.
  6. Unikaj ekstremistów. Zdrowe odżywianie nie jest krzykliwe, modne ani dziwne. Picie soku z ogórków kiszonych lub dodawanie masła do kawy, spożywanie dużej ilości pojedynczego pokarmu lub prawie nic (tzn. „oczyszczanie”) można bezpiecznie odrzucić jako głupotę. Pozostań uziemiony, koncentrując swój plan żywieniowy na prawdziwym jedzeniu, składającym się z roślin, orzechów, nasion i odpowiednich produktów pochodzenia zwierzęcego, które pasują do Twojego stylu życia i preferencji oraz są zdrowe dla Ciebie. Dieta 1500 kcal cieszy się coraz większym powodzeniem. Każdy, kto uważa, że ​​wszyscy ludzie powinni być wszystkożercami lub że wszyscy ludzie powinni być weganami, jest w błędzie. Jak większość dziedzin życia, unikaj ekstremistów, a znajdziesz drogę do niuansów, prawdy i lepszego zdrowia.
  7. Ciesz się posiłkiem i ludźmi, z którymi jesz. Często zaleca się dietę w stylu śródziemnomorskim ze względu na skupienie się na pełnowartościowej żywności, ale rzadko wspomina się o śródziemnomorskim podejściu do jedzenia . Skupia się na obcowaniu z innymi i cieszeniu się jedzeniem wszystkimi zmysłami – zapachami, smakami, fakturami i wyglądem. Niezależnie od tego, co jemy, można się wiele nauczyć z tej wieloletniej tradycji doceniania doświadczenia związanego z jedzeniem i robienia tego z innymi.

Rekomendowane artykuły